Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie

Bydlení v kostce

Stínících prostředků, které se používají u oken či skleněných dveří, je celá řada. V našich končinách se nejčastěji využívají hlavně vnitřní žaluzie, ale stále častěji se prosazují i jejich venkovní alternativy, které jsou v mnoha ohledech lepší.

Skvělé v létě

Hlavní úlohou žaluzií je samozřejmě stínění a ochrana soukromí. V tomto směru jsou na tom vnitřní i venkovní varianty v podstatě stejně. Zásadní rozdíl se začne projevovat až s příchodem prvních letních paprsků. Žaluzie nainstalované k oknu zevnitř nejsou schopny dlouhodobě zadržovat tepelnou energii, kterou slunce vytváří. Dříve či později se totiž začne okno zahřívat a skrze něj se pak teplo začne vkrádat do interiéru. Mnohem lepší tepelnou bariérou jsou tak venkovní žaluzie, které tepelnou energii zadrží ještě před tím, než se dostane do kontaktu se samotným oknem.

Ochrana před zloději

Velký rozdíl mezi oběma typy žaluzií je také v ochraně obydlí. Vnější žaluzie totiž mohou fungovat i jako bezpečnostní prvek proti zlodějům. Nejde jen o odolnost samotných lamel, ale hlavně o možnost nastavit žaluzie tak, aby se v pravidelných časových intervalech samy zatahovaly nebo vytahovaly. To je užitečné hlavně v době letních dovolených. Díky tomuto systému si případní zloději budou myslet, že v objektu někdo neustále je a raději se zaměří na jiný dům.

Moderní ovládání

Ovládání interiérových žaluzií je ve většině případů manuální. Nejčastěji má podobu řetízku nebo kliky. Venkovní žaluzie se však takřka vždy ovládají pomocí dálkového ovladače či vypínače umístěného na stěně.

Dobrá cena

Jedním z důvodů, proč nejsou venkovní žaluzie či venkovní rolety nejoblíbenějším stínícím prvkem oken v Česku, je cena. Ta může mnoha potenciálním zákazníkům připadat trochu nadnesená, ale vzhledem k celé řadě benefitů, které vnější stínění poskytuje, se rozhodně jedná o výhodnou koupi.