Stavba domácí čističky odpadních vod? Víme, jak na to

Stavba domácí čističky odpadních vod? Víme, jak na to

cisticka

Schéma čističky odpadních vod – Zdroj: http://www.envi-pur.cz/cz/domovni-cistirny-odpadnich-vod/

Každý moderní dům potřebuje důmyslné řešení odpadů. V posledních letech získávají na popularitě domovní čistírny odpadních vod. Dokážou plně nahradit plastové septiky i betonové jímky a účinně čistí odpady z koupelen, sociálních zařízení, kuchyní, automatických praček nebo myček na nádobí s velice nízkými náklady na čištění.

Mezi největší výhody, které nabízejí čističky odpadních vod, nepochybně patří také nízká produkce kalu. Ten můžete kompostovat, proto není třeba zabývat se neustálým vyvážením odpadu a likvidací jako u klasických jímek. Složitá není ani stavba čistírny, můžete si ji klidně zabudovat na zahradě rodinného domu sami. Jak probíhá stavba domácí čističky a co k ní budete potřebovat?

Bez stroje na zemní práce se neobejdete

Jakmile si zajistíte na stavebním úřadě povolení ke stavbě čističky, můžete začít s prací. Jako první je třeba vyhloubit jámu o objemu, který má čistírna odpadních vod. Veškerou specifikaci můžete vyhledat v technické dokumentaci vaší vybrané čističky. Důležité je myslet také na prostor pro veškeré příslušenství, jako jsou hadice atd.

K hloubení jámy budete pravděpodobně chtít využít pomoc stroje na zemní práce. Dobře poslouží například kolové rypadlo, které jde do dostatečné hloubky a práce je mnohem rychlejší, než při klasickém kopání lopatami. Na strojích se nevyplatí šetřit především v případě, že budujete větší čističku, protože práce se může nepříjemně protáhnout.

Čistička musí být ve vodorovné poloze

Jakmile máte na zahradě vyhloubenou jámu, přichází na řadu umístění čistírny odpadních vod. To pohodlně zvládnete za pomoci několika silných přátel. Dbejte na to, aby bylo zařízení ustaveno ve vodorovné poloze. Pro dosažení perfektního výsledku použijte vodováhu. Když je vzduchová bublina přesně uprostřed, máte vyhráno.

Napojte čističku a otestujte její funkčnost

Vyhloubení veškerých otvorů a napojení čističky zvládnete za pomocí návodu, který vám dodá výrobce. Dříve, než začnete čistírnu zasypávat hlínou, můžete si snadno ověřit její funkčnost a to, zdali je vše na svém místě. Stačí do ní napustit vodu a spustit.

Zkontrolujte, jestli jde voda správně do odtoku a pokud je vše v pořádku, můžete použít zastropení. K dispozici jsou různé druhy zastropení, od vypouklého, přes ploché až po imitaci kamene pro přirozený vzhled. Nakonec můžete vše zasypat zeminou a upravit povrch kolem čističky. Opět je možné využít stavební stroj nebo klasické lopaty. Jakmile je čistička odpadních vod napojená, můžete ji hned využívat.