Jak na tepelná čerpadla?

Jak na tepelná čerpadla?

set-elw-12

Odborníci radí, nechat si s příchodem podzimu a zimy provést revizi kotle, avšak není mnohem výhodnější provést i revizi vaší peněženky a spočítat si, zda je váš dosavadní způsob vytápění vůbec výhodný? Stále větší oblibu mezi spotřebiteli zaznamenávají tepelná čerpadla, a to i přes poměrně vysoké pořizovací náklady. Je to dáno především rychlou návratností investice a také principem, na kterém tepelná čerpadla fungují.

Tepelná čerpadla se hodí jak pro novostavby, tak pro starší domy a byty. Bezesporu největší výhodu tepelného čerpadla je fakt, že pracuje pouze s minimální spotřebou vstupní energie a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Bonusem je navíc velmi snadné ovládání pomocí chytrého telefonu či notebooku. Teplotu v domě můžete regulovat téměř odkudkoliv, díky tomu vás vždy přivítá útulný vyhřátý dům či byt. Tepelné čerpadlo je díky nulové spotřebě velmi šetrné k životnímu prostředí a dokáže se postarat o pokrytí většiny energetické potřeby domu. O jeho oblibě svědčí i to, že ho využívá každá desátá novostavba. Jedinou nevýhodou tepelných čerpadel je jejich cena, avšak v porovnání se stále se zvyšujícími cenami energií, má poměrně vysokou návratnost.

Návratnost tepelného čerpadla se liší podle prostoru, který vytápíte. Podle průzkumů se vám investice do tepelného čerpadla při vytápění menšího domu vrátí již do čtyř až pěti let, u větších domů se návratnost pohybuje okolo sedmi let. Návratnost lze urychlit a to díky tzv. kotlíkovým dotacím, které vydává Státní fond životního prostředí. A jak takové vytápění tepelným čerpadlem vlastně funguje? Tepelné čerpadlo získává energii z okolního prostředí a předává jí dál. Funguje na stejném principu jako chladnička jen opačně. Na jedné straně je teplo odebíráno, na druhé vydáváno. Podle toho, kterou energii využívá, rozlišujeme tepelná čerpadla vzduch-voda, země-voda a  voda-voda.  Pokud hledáte úsporný komfortní způsob vytápění, který je navíc šetrný k životnímu prostředí, tepelná čerpadla jsou tou nejlepší možnou volbou.