Jak na stavbu krbu

Jak na stavbu krbu

Krby patří k velmi oblíbeným zdrojům tepla. Navzdory tomu, že krb vyžaduje poměrně dost péče a obsluhu, stále více domácností si jej nechá postavit. Důvod je jednoduchý, za vší tu dřinu při přípravě dřeva a přikládání a čištění krbové vložky budete odměněni nezaměnitelnou atmosférou, jakmile zatopíte. Navíc krb je topidlem centrálním pro celou domácnost, nevytápí pouze místnost, ve které se nachází, nýbrž systémem teplovzdušným nebo teplovodním rozvádí teplo i do ostatních místností.

Jak se tedy staví krb? Stavba krbu je poměrně obtížná, určitě se poraďte s odborným topenářem, jaký by vám doporučil výkon krbové vložky, aby optimálně vytopila vaši domácnost. Topenář vám také navrhne podobu vytápěcí soustavy a připraví vám seznam, co všechno budete ke stavbě otopné soustavy s krbem potřebovat. Základem je samozřejmě samotný krb, který se skládá ze dvou základních částí – krbové vložky a krbové obestavby.

Krbová vložka odpovídá za samotné spalování paliva, je třeba ji vybírat podle tepelných parametrů, což je zejména vytápěcí schopnost, tedy jak velký prostor je schopná vytopit, dále účinnost spalování a výkon. Krbové vložky se liší také designem, můžete mít krbovou vložku se sklem horizontálně i vertikálně orientovaným, může být prosklena také z více stran. Je třeba vybírat podle vašeho vkusu a požadavků, které na krb máte.

Dále je důležitá obestavba z několika důvodů. Plní požární ochranu a odděluje krbovou vložku od hořlavých materiálů, dále akumuluje teplo a poté ho postupně uvolňuje do prostoru a stará se především o estetickou stránku krbu. Z hlediska stavby je třeba nejprve vsadit krbovou vložku na určené místo a opatřit obestavbou, napojit na kouřovod a případně zapojit vodní výměník, pokud jste se rozhodli pro teplovodní systém. Všechny potřebné prvky pro stavbu elegantního a účinného krbu naleznete na Krby-stavba.cz, tak neváhejte a porozhlédněte se.